Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami – dlaczego warto pracować?

Grupa osób w sytuacji zawodowej. Siedzą przy stole, rozmawiają,

Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2021 roku w Polsce tylko 28,3% osób z niepełnosprawnościami było aktywnych zawodowo. Tymczasem w dobie nowoczesnych technologii praca staje się coraz bardziej dostępna – nawet dla tych, którzy mają duże ograniczenia ruchowe. Czy warto podejmować ten trud i szukać zatrudnienia? Tak, ponieważ praca zawodowa jest nie tylko źródłem dochodu. Wiąże się też z interakcjami społecznymi, motywuje do rozwoju i przynosi satysfakcję. 

Dodatkowe pieniądze

W przypadku osób z niepełnosprawnościami znalezienie pracy często wiąże się ze zmniejszeniem świadczeń. Jednak przepisy w tym zakresie już od jakiegoś czasu dynamicznie się zmieniają. Limity dochodu są coraz wyższe, pojawiła się też możliwość pobierania np. pomniejszonej renty. Warto na bieżąco śledzić informacje na ten temat na stronie ZUS-u i sprawdzać możliwość podjęcia pracy. 

Prawdą jest, że zazwyczaj osobom z niepełnosprawnościami oferuje się najniższą krajową, ale wraz z zawodowym rozwojem te kwoty rosną. Doświadczeni pracownicy mogą konkurować na otwartym rynku pracy i być wynagradzani porównywalnie do osób sprawnych. Wiele zależy od wiedzy, umiejętności i chęci podejmowania coraz to nowych zawodowych wyzwań. 

W przypadku potrzeb osób z niepełnosprawnościami zawsze przydadzą się dodatkowe pieniądze. Warto sprawdzić możliwości jej zarobienia. Trzeba też pamiętać, że orzeczenie o niepełnosprawności pozwala na pracę w mniejszym wymiarze godzin, gwarantuje dodatkowe przerwy, urlop i inne formy wsparcia. Dowiedz się więcej i poszukaj wymarzonego stanowiska pracy!

Motywacja do rozwoju

Podjęcie zatrudnienia często bywa zachętą do podwyższania kwalifikacji i dalszego kształcenia. Przeglądasz pół dnia strony internetowe? Możesz zostać analitykiem, a z czasem – copywriterem, testerem, programistą, specjalistą od social mediów. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami pierwszy etat jest trampoliną do rozwoju i aktywizacji zawodowej. Sporo można się nauczyć od współpracowników, zatrudnienie jest też szansą na dodatkowe szkolenia refundowane przez pracodawcę. Jeżeli pracujesz, zdobywasz coś, co jest najważniejsze na rynku pracy – doświadczenie. To wpływa nie tylko na Twoją pewność siebie, ale z czasem również na zarobki i możliwość stania się specjalistą w danej branży. 

Najlepsza rehabilitacja

Wykonywanie pracy wiąże się zawsze z taką czy inną systematyczną aktywnością. Dla jednych wysiłkiem fizycznym jest praca na hali, dla innych – siedzenie przy komputerze. Ważny jest podejmowany codziennie wysiłek, który odrywa myśli od innych spraw. Egzystencja osób z niepełnosprawnościami często skupia się wokół choroby, badań, wizyt lekarskich. Zatrudnienie pozwala wejść w zupełnie inny świat, nawet jeśli pracujesz zdalnie i fizycznie nie bywasz w swojej firmie. Pracujące osoby z niepełnosprawnościami mają do wykonania codzienne zadania i to one są w centrum ich uwagi. Dolegliwości oczywiście nie znikają, ale często schodzą na dalszy plan. 

Pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, aby pracować, ale osoby bezrobotne narzekają zazwyczaj na zbyt dużo wolnego czasu i brak zajęcia. Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest antidotum na brak sensu w życiu. Praca daje poczucie sprawczości. 

Kontakty społeczne 

Rozwój zawodowy jest też okazją do nawiązywania nowych kontaktów. Wiele znajomości z pracy przenoszonych jest na grunt prywatny. Często w ten sposób rodzą się przyjaźnie na całe życie. Z poszczególnych miejsc pracy wynosimy więc nie tylko nowe umiejętności, ale też sieć kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości. Szeroko pojęta kariera zawodowa kształtuje pozycję społeczną, uczy komunikacji z różnymi typami ludzi i sprzyja temu, by rozwijać swoje życie towarzyskie. 

Od czego zacząć?

W przypadku zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami raczej nie warto tracić czasu na urząd pracy. Lepiej dołączyć do odpowiednich grup na Facebooku, przeglądać oferty na licznych portalach z ogłoszeniami, zapytać znajomych, którzy już pracują w interesującej Cię branży. W międzyczasie można zapisać się na kursy, szkolenia lub rozpocząć studia, a po nich znaleźć staż. To zawsze dobry początek i próba swoich możliwości.