Program dofinansowujący zakup wind dla niepełnosprawnych

Platforma przyschodowa. Rzut schodów z góry.

Rusza program poprawy dostępności architektonicznej budynków dla seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.

Podczas konferencji prasowej „Amnestia dla więźniów czwartego piętra”, minister inwestycji i rozwoju oraz prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podpisali umowę, na podstawie której powstanie program niskooprocentowanych pożyczek m.in. na budowę wind w budynkach mieszkalnych.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, powiedział, że od jesieni br. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, a także samorządy będą mogły wystąpić o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki na montaż wind z możliwością częściowego umorzenia.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał dodatkowo niskooprocentowanej pożyczki także na instalację wind w budynkach wielokondygnacyjnych, likwidację zbędnych schodków, montaż uchwytów i poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. Z oferty będą mogły skorzystać wszystkie podmioty będące właścicielami ww. budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

Na sam pilotaż, który ma określić skalę problemu, przeznaczono 4 miliony złotych – powiedziała podczas konferencji prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka. Pieniądze na ten cel pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013. Minister Kwieciński dodał, że w ciągu najbliższych sześciu lat, do dyspozycji będzie prawie 120 mln zł.

Jak poinformowała prezes Daszyńska-Muzyczka, początkowo pożyczki będą udzielane bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w miarę zwiększania puli programu, BGK będzie mógł wybrać komercyjne banki. Pożyczki do miliona zł będą udzielane na 20 lat, a ich oprocentowanie będzie wynosić 0,15 proc. Istnieje też możliwość umorzenia nawet 40 proc. długu. Będzie to zależeć m.in. od liczby starszych mieszkańców, dzieci i osób z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz