Rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami

profil młodej kobiety uczącej się online

Zmiany w zakresie świadczeń i możliwość pracy zdalnej zachęcają do podjęcia zatrudnienia osoby z niepełnosprawnościami. Także pracodawcy coraz częściej szukają pracowników z orzeczeniem m.in. ze względu na refundację ich płac. Jednak by zdobyć wymarzoną pracę, nie wystarczą chęci i predyspozycje. Wymagane są konkretne umiejętności, kompetencje i wiedza. Jak je zdobyć? Skąd pozyskać środki? Przeczytaj, jakie są możliwości!

Czy warto pójść na studia?

Dla osób z niepełnosprawnościami studia są zazwyczaj sporym wyzwaniem. Zwłaszcza w przypadku niepełnosprawności ruchowej studiowanie bywa trudne ze względu na liczne bariery architektoniczne. Dlatego też wiele osób ze specjalnymi potrzebami rezygnuje z tej części edukacji. Jednak w tym zakresie zmiany przyniosła pandemia. Wiele uczelni przekonało się wtedy, że można też nauczać zdalnie i nadal daje studentom taką możliwość. To przełom, który pozwala na podwyższanie kwalifikacji nie tylko osobom z ograniczeniami ruchowymi, ale też mieszkańcom małych miejscowości i wsi.

Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością i marzysz o studiach, sprawdź jednak nie tylko infrastrukturę i możliwość dojazdu czy też nauki online. Zastanów się, czy masz predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Słaby głos wyklucza bycie nauczycielem, brak kondycji fizycznej uniemożliwia pracę trenera, niezbyt dobra pamięć utrudnia karierę prawnika. Wybierz więc taki zawód, w którym możesz być naprawdę skuteczny/a. Pamiętaj jednak, by dawał Ci satysfakcję – to ułatwi Ci rozwój zawodowy i przyniesie radość z wykonywanych obowiązków. Nie wybieraj księgowości, jeśli nie lubisz liczyć albo bibliotekoznawstwa, jeżeli rzadko sięgasz po książkę. Niech Twojego zawodu nie determinuje niepełnosprawność, lecz zainteresowania. 

Środki na edukację

W przypadku osób z niepełnosprawnościami podnoszenie lub uzupełnianie kompetencji jest dofinansowane ze środków PFRON. Mogą się o nie starać studenci, osoby uczące się w kolegium i w szkołach policealnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Umowy o dofinansowanie obejmują:

  • dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, 
  • dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego, 
  • opłaty za czesne. 

W nadchodzącym roku akademickim wnioski można składać online do 10 października, ale warto na bieżąco śledzić informacje na stronach PFRON. Tego typu dofinansowania umożliwiają zdobycie wykształcenia, wejście na rynek pracy albo przebranżowienie. Dają wiele możliwości zawodowych. Sprawdź, w jakim zakresie Ci przysługują!

Gdzie zdobyć doświadczenie? 

Wiele osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności ma wykształcenie, a nie może znaleźć zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Często wynika to z braku doświadczenia. Dlatego tak ważne są praktyki w czasie studiów. Można też zdecydować się na wolontariat.

Jednak najlepszym punktem wyjścia dla kariery zawodowej jest staż. Czy można go odbyć zdalnie? Oczywiście! Sporo fundacji i organizacji oferuje płatne staże przeznaczone tylko dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wynagrodzenie zazwyczaj nie jest wielkie, ale dzięki tego typu pracy możesz sprawdzić swoje możliwości i umiejętności. Staż zwiększa szanse na zatrudnienie i pozwala uniknąć bierności zawodowej. To najlepsza forma aktywizacji i praktycznego przygotowania do zawodu.

Darmowe szkolenia

Codziennie śledzimy informacje dotyczące wydarzeń ze świata i z najbliższej okolicy, podglądamy celebrytów, oglądamy seriale, zabawne filmiki i memy. W dużym stopniu żyjemy w sieci. A gdyby tak część tego czasu przeznaczyć na rozwój? W Internecie i na portalach społecznościowych można znaleźć wiele bezpłatnych webinarów i szkoleń. Oczywiście zawsze trzeba dokładnie sprawdzać, czy udział w nich nie wiąże się z jakimiś zobowiązaniami.

Warto też czerpać wiedzę z vlogów czy blogów, stron eksperckich i podcastów. Dzięki nim na pewno nie zostaniesz lekarzem, ale możesz się nauczyć np. programowania lub budowania stron www. Możliwości jest naprawdę mnóstwo i przy odrobinie samodyscypliny sporo możesz nauczyć się sam/a!

Szerokie perspektywy

Niektóre niepełnosprawności wykluczają aktywność zawodową. Wiele jednak zależy od nastawienia. Rozwój technologii pozwala pracować nawet tym najmniej sprawnym osobom. Warto więc się zastanowić, wybrać odpowiedni kierunek i już dziś postawić na rozwój!