Wakacje bez barier

zachód słońca nad morzem

Wakacje, beztroska, złoty piasek… Brzmi dobrze, ale w przypadku osób z niepełnosprawnościami planowanie urlopu bywa udręką. Trzeba znaleźć odpowiednie lokum bez barier, upewnić się, że warunki są odpowiednie, sprawdzić dostępność okolicy i zorganizować sobie transport. Po tym wszystkim faktycznie trzeba odpocząć ;). Warto też skorzystać z atrakcji, jakie oferuje dana miejscowość. U progu lata podpowiadamy, jak można sobie urozmaicić wypoczynek i spędzić wakacje bez barier!

Chłodny Bałtyk na upały

Wiadomo, że pogoda nad polskim morzem bywa kapryśna, ale w czasie upałów nie ma nic lepszego niż chłodny Bałtyk. Zanurzyć się, posłuchać szumu fal to prawdziwy relaks! Jednak w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową wejście do wody może być kłopotliwe, a nawet niemożliwe. Wózek inwalidzki zakopuje się w piasku, więc samo przedarcie się przez plażę wymaga wysiłku. Jednak coraz więcej kąpielisk stara się o odpowiednie udogodnienia. Tak jest w Gdańsku, gdzie zakupiono specjalne amfibie. Są to pojazdy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki którym nie tylko można poruszać się po plaży, ale też zanurzyć w wodzie. Przy ich obsłudze, ale też przy przesiadaniu się pomagają ratownicy. Warto więc skorzystać z takiego rozwiązania, gdy tylko dopisuje pogoda! Amfibie są dostępne na dwóch gdańskich plażach – na Stogach i w Brzeźnie.

Żeglowanie po jeziorach

Tym, którzy lubią bardziej spektakularne przygody, polecamy rejs po jeziorach. Czy jest to możliwe w przypadku osób z dużymi ograniczeniami? Tak! Żegluga Augustowska dysponuje statkami pasażerskimi i katamaranami, na które można swobodnie wjechać nawet wózkiem elektrycznym. Wygodny podjazd pozwala dostać się na górny pokład i podziwiać piękne widoki. Do wyboru jest parę rejsów turystycznych po okolicznych jeziorach i najkrótszej polskiej rzece Klonowicy. Decydując się na rejs z postojem, osoby poruszające się na wózkach mają pewność, że zejdą na ląd. Mogą więc się cieszyć nie tylko żeglowaniem, ale też dodatkowymi atrakcjami. Statek zapewnia komfort podróżowania, jest bezpieczny i stabilny. Warto sprawdzić, co widać z jego pokładu!

Relaks w termach

Jeżeli jednak ktoś lubi odpoczywać stacjonarnie i ceni wygodę, może wybrać się w góry. Tam znajdzie Chochołowskie Termy, które w swojej ofercie mają m.in. sauny i baseny. Można tam też skorzystać z innowacyjnej terapii w nowoczesnej komorze ciśnieniowej. Na miejscu jest również Chochołowskie SPA i restauracja. Pełen luksus, tym bardziej że obiekt ten jest wyposażony w schodołaz i specjalny podnośnik. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami szybko mogą dostać się do wybranego basenu. Co ważne przebieralnie są zaopatrzone w kozetki, a to duże ułatwienie dla osób, które są w stanie zmienić ubranie tylko na leżąco. Otwartość na osoby z niepełnosprawnościami objawia się jednak przede wszystkim w przeszkolonych i gotowych do pomocy pracownikach. Jeżeli więc ktoś nie lubi ekstremalnej turystyki i woli wygody oraz stałą temperaturę wody, na pewno powinien wziąć pod uwagę ten kierunek, planując urlop. 

Dostępny zamek

Wędrując po Polsce, bardzo rzadko można spotkać zabytki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowe obiekty łatwiej wyposażyć w poręcz czy windę. Każdy dostępny zamek to wyjątkowy obiekt na mapie Polski. Jeden z nich znajduje się w Pszczynie. Nie jest to oczywisty kierunek wakacyjnych wyjazdów (Górny Śląsk), ale można tam zatrzymać się przejazdem, na przykład jadąc w góry. Muzeum Zamkowe wyposażone jest w specjalne najazdy, posiada też niewielką windę, która kiedyś służyła do przewożenia posiłków z kuchni (dokładne wymiary można znaleźć na stronie Muzeum). Zaangażowani pracownicy chętnie pomagają i ułatwiają zwiedzanie, jeśli jest taka potrzeba. Dla osób niewidomych dostępne są audioprzewodniki, a dla osób z dysfunkcją słuchu videoprzewodniki, które obsługuje się przy pomocy aplikacji. Niezależnie więc od rodzaju niepełnosprawności można się cieszyć tym pięknym miejscem. Przy zamku jest malowniczy park i klimatyczna herbaciarnia na wyspie. W Pszczynie można też zwiedzić zagrodę żubrów i wypić kawę na rynku. Na pewno nie można się tam nudzić!

Ruszaj w drogę

Dostępnych i przyjaznych miejsc jest w Polsce dużo, dużo więcej. Wakacyjnych inspiracji warto poszukać na własną rękę w sieci – na tematycznych stronach i grupach. Żeby wybrać się w podróż, trzeba czasami pokonać sporo przeszkód i zdobyć fundusze, ale każda taka wyprawa przynosi mnóstwo wrażeń. W przypadku braku środków, można uprawiać tzw. turystykę weekendową i zwiedzać najbliższą okolicę. Ważne, by wyjść, przewietrzyć głowę i jak najlepiej wykorzystać ten letni czas!