Certyfikacja krok po kroku

dłonie kobiety piszącej w zeszycie długopisem

Dostępność to temat coraz częściej pojawiający się w przestrzeni publicznej. Jednak wielu przedsiębiorców nie wie, jak uzyskać certyfikat dostępności, czemu on służy i jak przebiega cuała procedura. Warto zgłębić ten temat i wnioskować o przeprowadzenie audytu dostępności – będzie to ważnym sygnałem dla rosnącej grupy klientów ze szczególnymi potrzebami.

Czym jest certyfikat dostępności?

To dokument, który potwierdza, że Twoja firma spełnia wymagania dotyczące dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej. Konkretne wytyczne w tym zakresie znajdziesz w ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Określono tam standardy, parametry i wszelkiego typu normy. Jeżeli jednak nie czujesz się pewnie w tym temacie, poproś o wsparcie specjalistów, którzy doskonale znają przepisy i na co dzień dbają o zapewnienie dostępności. Pomogą Ci zmienić wizerunek firmy i otworzyć ją na całkiem nowych klientów. 

Czy to konieczne?

Posiadanie certyfikatu dostępności nie jest obowiązkowe. Warto jednak go mieć nie tylko ze względów wizerunkowych. Mechanizm certyfikacji pozwala zweryfikować, czy i w jakim stopniu firma jest dostępna, a przy okazji poprawić niedociągnięcia. Jest to przede wszystkim ważne w podmiotach publicznych i organizacjach pozarządowych, które powinny promować działania wspierające dostępność. Otwartość na innych jest też wyrazem empatii i szacunku. 

Od czego zacząć?

Jeżeli zależy Ci na spełnieniu przynajmniej minimalnych wymagań, zacznij od tych zmian, które nie są kosztowne. Zrób przejście na korytarzach, usuń półki na wysokości głowy, zadbaj o przejrzystość swojej strony internetowej. Pamiętaj, że osoby ze szczególnymi potrzebami to nie tylko te poruszające się na wózkach, ale też osoby niewidome, głuche, starsze. Sprawdź, w jaki sposób stworzyć dla nich przyjazną przestrzeń. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z naszymi specjalistami do spraw dostępności. Mamy uprawnienia do przeprowadzania audytów, a te stanowią podstawę do wydania certyfikatu. 

Jak przebiega proces certyfikacji?

Nasza Fundacja jest jednym z podmiotów, które wydają certyfikaty dostępności. Jeżeli więc zależy Ci na tego typu dokumencie, najpierw skontaktuj się z nami. Kolejne kroki to:

  • wypisanie odpowiedniego wniosku,
  • zawarcie umowy, 
  • uregulowanie opłaty certyfikacyjnej.

Później konieczne jest przeprowadzenie wspomnianego audytu, czyli sprawdzenie, w jakim stopniu konkretna firma, instytucja czy organizacja jest dostępna. Trudno przewidzieć dokładny czas trwania tych procedur, ale zapewniamy, że z nami przebiega wszystko sprawnie i szybko. 

Jakie są korzyści?

Certyfikacja dostępności to wydatek, który się zwraca. Posiadanie odpowiedniego dokumentu uprawnia do obniżenia o 5% składek ponoszonych przez firmę lub organizację pozarządową na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poza tym podmiot, który posiada certyfikat, zostaje wpisany do bazy dostępnej na Portalu Funduszy Europejskich. Staje się więc oficjalnie miejscem przyjaznym dla osób ze szczególnymi potrzebami i tym samym zyskuje nowych klientów – także tych w pełni sprawnych. Dostępność niesie bowiem ze sobą pozytywny przekaz otwartości na inność. Zachęcamy więc do działań w tym zakresie i wnioskowania o certyfikat. Z przyjemnością w tym pomożemy!