Uzyskaj certyfikat dostępności

Symbol OzN. Hasło: Certyfikat Dostępności.

Twoja firma chce uzyskać certyfikat dostępności? Zgłoś się do nas! Przeprowadzimy audyt i doradzimy, jak spełnić określone wymogi.

Prowadzisz biznes i zależy Ci na jego rozwoju? Ważne są dla Ciebie grupy klientów ze szczególnymi potrzebami? Dbasz o wizerunek swojej firmy i chcesz uzyskać certyfikat dostępności? Zgłoś się do nas! Fundacja Biznes Bez Barier może przeprowadzić odpowiedni audyt i podpowiedzieć, jakie trzeba spełnić wymogi.

Kto certyfikuje?

Do wydawania certyfikatów dostępności uprawnione są tylko wybrane w otwartym naborze podmioty, które spełniły określone wymagania opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 4 marca 2021. Ich listę znajdziesz tutaj.

To dla nas zaszczyt, że Fundacja Biznes Bez Barier znalazła się wśród nich – mówi Adrian Furman, Fundator i członek Rady Dostępności. – Zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. Zależy nam, by w Polsce były spełniane wymogi określone w ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i będziemy dbać o zwiększanie świadomości zarówno firm, jak i organizacji pozarządowych – podkreśla.

W naszym zespole znaleźli się więc specjaliści, którzy posiadają wykształcenie oraz doświadczenie w przeprowadzaniu procesu certyfikacji. Są obyci w realizacji szkoleń z zakresu dostępności i otwarci na dialog. Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje z całej Polski – audyt dostępności stron, serwisów internetowych i aplikacji przeprowadzamy online. Jesteśmy też mobilni, dajemy wskazówki dotyczące dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Sprawdź, czy Twoja firma spełnia minimalne wymagania!

Dla kogo?

O dostępność powinny zadbać przede wszystkim podmioty z sektora publicznego – urzędy, jednostki administracji samorządowej i centralnej oraz różnego rodzaju instytucje. To ich głównie obowiązuje ustawa. Jednak szeroko pojęta dostępność z roku na rok staje się istotnym elementem wizerunku każdej firmy. Przedsiębiorstwa przyjazne osobom z niepełnosprawnością są lepiej postrzegane, a od niedawna także oznaczane na mapach Google. Warto do nich dołączyć!

Na czym polega dostępność?

Podmioty certyfikujące, w tym nasza Fundacja, zachęcają do stosowania tak zwanego uniwersalnego projektowania. Najbardziej optymalne są bowiem przestrzenie, które są wygodne i bezpieczne dla wszystkich grup społecznych. Wiele udogodnień służy osobom z niepełnosprawnościami i seniorom, a z podjazdów i obniżonych krawężników korzystają też matki z dziecięcymi wózkami i podróżni z walizkami na kółeczkach. Czasami od obniżenia o 5 cm progu zależy, czy zyskasz nowego klienta! Jesteś tego świadomy?

Zapewnienie dostępności to także likwidowanie istniejących już barier w zakresie:

  • dostępności architektonicznej,
  • dostępności cyfrowej – zgodnie z międzynarodowymi standardami WCAG,
  • dostępności informacyjno-komunikacyjnej.

Chętnie Ci pomożemy, jeśli tworzysz coś nowego lub udoskonalasz coś, co już istnieje. Certyfikat będzie najlepszym zwieńczeniem tych zmian!

Dlaczego warto?

Certyfikacja dostępności jest ważnym sygnałem dla Twoich klientów – świadczy o zauważeniu osób ze szczególnymi potrzebami i akceptacji szeroko pojętej różnorodności. Ułatwia też znalezienie Twojej firmy tym, dla których dostępność jest istotna. Poza tym pozwala zweryfikować zastosowane rozwiązania i skorzystać z porad osób, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu audytów i dostrzegają wiele szczegółów.

Jeżeli interesuje Cię mechanizm audytów, sprawdź ich poszczególne etapy na naszej stronie lub napisz – z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania. Już dziś dołącz do tych, którzy chcą być dostępni!