Krótki poradnik o dofinansowaniach nie tylko z PFRON

W ostatnim czasie środowisko osób z niepełnosprawnościami żyło w dużej mierze nowym programem S-A-M finansowanym ze środków PFRON. Projekt ten zakładał zakup samochodu. W związku z tym na forach i grupach pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości. Dlatego stworzyliśmy krótki poradnik o dofinansowaniach, który pozwoli Wam wstępnie się rozeznać w tym temacie. Kto daje dofinansowania i jakie? Czy PFRON dopłaca osobom z niepełnosprawnościami do iphone’ów? Takie i inne informacje znajdziecie w tym artykule.

SOW – dlaczego warto?

Przez wiele lat osoby z niepełnosprawnościami, które ubiegały się o dofinansowanie, musiały przebijać się przez stosy papierów i walczyć z biurokracją. Wnioski z PFRON-u były wielostronicowe. Składało się je osobiście, co było dużym utrudnieniem dla osób z ograniczoną mobilnością. Jeżeli trzeba było nanosić poprawki, wiązało się to z kolejną wizytą w biurze. Zniechęcały też liczne załączniki. 

Wprowadzanie zmian w tym procesie przyspieszyła pandemia. Dzisiaj, w 2023 roku, dużo prościej jest uzyskać dofinansowanie i w tym celu nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy zalogować się na portalu SOW, czyli w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON. Wcześniej jednak warto zadbać o profil zaufany, który jest dostępny po umówieniu się online z urzędnikiem – tak potwierdzisz swoją tożsamość. Możesz to również zrobić, korzystając z bankowości elektronicznej. Ważne, że nie musisz się nigdzie przemieszczać, by szybko podpisywać różnego rodzaju dokumenty. Ułatwi Ci to życie nie tylko przy składaniu wniosków w PFRON-ie. 

SOW jest bardzo intuicyjny. Po pierwsze podpowiada Ci, o jakie dofinansowanie możesz się starać. Jest to zależne od rodzaju niepełnosprawności i miejsca zamieszkania. Poza tym wyróżnia dofinansowania dla instystucji, osób i przedsiębiorców. Najważniejsze jest jednak to, że “sprawdza” każdą stronę wypełnianego wniosku. W ten sposób są małe szanse, że coś pomylisz już wpiszesz nieprawidłowo.

W SOW sprawdzisz też status wniosku. System wyśle Ci informacje o otrzymanych pismach, które również odbierzesz online. W przypadku osób z niepełnosprawnościami to duże udogodnienie. 

Zanim złożysz wniosek

PFRON nie tylko wprowadził skuteczny system, ale też ograniczył liczbę załączników. Ich rodzaj zależy od typu wnioskowanego dofinansowania, jednak na pewno musisz mieć przygotowane orzeczenie o niepełnosprawności. Poza tym może być potrzebne:

  • zaświadczenie od lekarza specjalisty,
  • oświadczenie o dochodach i średnia przeciętego wynagrodzenia,
  • różnego rodzaju zgody (np. na przetwarzanie danych).

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie PFRON, ale też wyświetlą się one, gdy będziesz wypisywać wniosek i dojdziesz do części “załączniki”.

Ważne! Żeby otrzymać dofinansowanie, nie możesz mieć zaległości wobec PFRON-u. Poza tym pamiętaj, że niektóre programy są aktywne tylko okresowo lub do wyczerpania środków. Dlatego warto śledzić tematyczne strony, grupy i fora. Konieczny jest także tak zwany wkład własny, ponieważ wysokość dofinansowania nigdy w stu procentach nie pokrywa ponoszonego wydatku. 

Czy PFRON dopłaci Ci do laptopa?

Dofinansowania z PFRON kojarzą się z likwidacją barier architektonicznych. Co się za tym kryje? Remont łazienki, dostosowanie kuchni, ale w tym zakresie istotna jest znajomość odrębnych przepisów, bo nie wszystkie elementy w ramach takich prac są refundowane.

Większość osób wie, że dofinansowania ze środków PFRON dotyczą też zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych. Tymczasem PFRON może przyznać dofinansowanie na przykład na laptop lub iphone w ramach likwidowacji barier w komunikowaniu się ze względu na stopień niepełnosprawności. Sprawdź więc, co Ci przysługuje i wnioskuj!

Warto być na bieżąco

Jeżeli szukasz środków na likwidację barier technicznych czy innych, zaczynaj dzień od prasówki. Zaglądaj na takie strony jak:

Państwowy Fudnusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Zapisz się na grupy tematyczne, gdzie newsy pojawiają się najszybciej. Śledź też, co publikuje najbliższy MOPS – te placówki także realizują wiele projektów i mogą przyznawać dofinansowania. 

Czy tylko PFRON?

Potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardzo dużo, a środki z PFRON są ograniczone. Dlatego wiele fundacji i stowarzyszeń niesie pomoc rodzinie, dofinansowując w ten czy inny sposób rehabilitację lub najbardziej istotne wydatki. Przykładem może być Stowarzyszenie SPES, które wypłaca regularne stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dlatego jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź możliwości dofinansowania nie tylko w najbliższej okolicy. Szukaj w ogólnopolskich organizacjach, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami i działają na rzecz szeroko pojętej dostępności.