Opracowaliśmy zestawienie organizacji, które skupiają się na wsparciu osób z niepełnosprawnością. Każda z nich prowadzi też działalność związaną z ich zatrudnianiem. Poniżej krótko charakteryzujemy te organizacje oraz zamieszczamy adresy stron, na których osoby z niepełnosprawnością mogą szukać pracy, a pracodawcy mogą zamieszczać ogłoszenia z ofertami pracy.
1. Biuro Pośrednictwa Pracy Integracja przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji
Siedziba: Warszawa; obszar działania: cała Polska
Integrację tworzą: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja, które działają od 20 lat. Integracja jest obecnie jedną z największych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością w Polsce. Prowadzi platformę informacyjną, na którą składają się:
- magazyn „Integracja” – dwumiesięcznik dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, wydawany od 1994 roku, w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy
- portal Niepelnosprawni.pl – założony w 2003 roku serwis internetowy poruszający tematykę niepełnosprawności, który ma ponad 300 tysięcy unikalnych użytkowników, 25 tysięcy podstron i publikuje ponad 300 informacji miesięcznie
- program TV „Misja Integracja” – program telewizyjny w całości poświęcony niepełnosprawności, realizowany w latach 1997-2017, ma blisko 650 odcinków, które można obejrzeć na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale Integracja.tv na YouTube.
Na stronie aktualnie umieszczone jest 75 ofert pracy.
2. Werbeo – Portal pracy dla osób z niepełnosprawnościami
Siedziba: Rzeszów; obszar działania: cała Polska
Właścicielem portalu jest Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Sp. z o. o. Sp.k. (OBPON), która od ponad 15 lat świadczy usługi wyłącznie skierowane do pracodawców osób z niepełnosprawnością. Z usług OBPON korzysta ok. 1500 firm. Firma świadczy usługi w zakresie dostępu do specjalistycznych serwisów internetowych, usług doradczych, certyfikacji firm udzielających ulg we wpłatach na PFRON, aplikacji internetowych dla pracodawców osób z niepełnosprawnością, usług reklamy dla pracodawców, tworzenia prezentacji reklamowych, stron www, tłumaczeń tekstów, usług hostingowych. Miesięczna odwiedzalność serwisów internetowych jest na poziomie ok. 1 mln.
W ramach agencji pracy dostępne są: rekrutacja osób z niepełnosprawnością – usługi rekrutacyjne i rozwiązania wspierające z zakresu HR dla firm, portal Werbeo z ogłoszeniami o pracę dla osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo oraz największa baza CV osób niepełnosprawnych poszukujących pracy.
Na portalu znajdują się 32 oferty pracy.
3. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
http://www.agencja.otwartedrzwi.pl/
Siedziba: Warszawa; obszar działalności: cała Polska.
Misją Stowarzyszenia, które powstało w 1995 r., jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu, podejmowanie działań wspierających osoby wykluczone oraz tworzenie warunków ich powrotu do społeczeństwa i pełni praw. Z pomocy i wsparcia Stowarzyszenia skorzystało w minionych latach ponad 63 tysiące osób.
W okresie 19 lat utworzyło i prowadzi 14 ośrodków, których działalność jest kierowana do osób z niepełnosprawnością, dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, osób doświadczających bezdomności, bezrobocia, ubóstwa. W ramach Stowarzyszenia działają:
- Centrum Pomocy Wzajemnej „Dom Za Bramą”
- Agencja Zatrudnienia
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- Dom Rotacyjny
- Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych
- Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Partnerzy
- Zakład Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych Galeria Apteka Sztuki
- Świetlica „Mały Książę”
- Ośrodek Szkoleniowy
- Środowiskowy Dom Samopomocy
- Mieszkanie Chronione-Treningowe
- Klub Integracji Społecznej
- Kuchnia Czerwony Rower
- Porady Prawne
Więcej o działalności Stowarzyszenia na: https://otwartedrzwi.pl/ i Facebooku.
W ramach agencji zatrudnienie stowarzyszenie świadczy bezpłatne usługi w zakresie pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, doradztwa zawodowego, pomocy wzajemnej. Pomoc jest świadczona osobom bezrobotnym, poszukującym pracy, bezdomnym, z niepełnosprawnościami.
W 2016 roku agencja pozyskała ok. 800 ofert pracy, głównie w zawodach takich jak pracownik budowlany, sprzedawca-kasjer, pracownik sprzątający, pracownik administracyjny, pracownik ochrony.
Specjaliści udzielili 298 konsultacji z zakresu doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Cztery osoby odbyły kilkumiesięczne staże zawodowe na różnych stanowiskach, finansowane ze środków Funduszu Pracy, dzięki czemu zdobyły zatrudnienie. W roku 2016 z oferty agencji skorzystało 925 osób.
W tym roku ukazało się 16 ofert pracy.
4. Agencja Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych BPO NETWORK
Siedziba: Warszawa; obszar działalności: cała Polska
BPO Network jest agencją pracy specjalizującą się w rekrutacji pracowników z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych, głównie do pracy zdalnej.
Agencja działa od 2012 roku. Oferuje usługi od publikacji ogłoszeń po kompleksową obsługę rekrutacji i selekcji oraz zatrudnienia pracownika wraz z obsługą administracyjno–kadrową. Aktywnie umieszcza ogłoszenia na portalach pracy.
Na stronie agencji znajduje się 6 ofert pracy.
5. Agencja Zatrudnienia Dla Osób Niepełnosprawnych przy Fundacji Fuga Mundi
Siedziba: Lublin; w agencji są rejestrowane wyłącznie osoby poszukujące pracy posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz zamieszkujące woj. lubelskie, woj. świętokrzyskie lub woj. podkarpackie
Agencja zatrudnienia działa w Fundacji od 2004 r. Oferuje podstawowe usługi rynku pracy w zakresie poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy na terenie Polski, pośrednictwa pracy za granicą u pracodawców posiadających polskie obywatelstwo oraz doradztwa personalnego.
Dodatkowo, dostępna jest:
- pomoc psychologiczna i prawna
- poradnictwo w zakresie rehabilitacji zawodowej i rozwoju zawodowego
- wsparcie dla klientów agencji zatrudnienia w podejmowaniu wolontariatu
Z usług doradczych oferowanych w agencji zatrudnienia mogą skorzystać:
- osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
- pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem osób niepełnosprawnych
- instytucje rynku pracy
- organizacje pozarządowe, działające na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Usługi świadczone przez Agencję są bezpłatne zarówno dla pracodawców jak i beneficjentów.
Na stronie agencji jest opublikowane ponad 200 ofert pracy.
6. Biuro Karier dla Osób Niepełnosprawnych przy Lubelskim Forum Organizacji
Siedziba: Lublin; oferta kierowana jest do klientów z województwa lubelskiego
Biuro prowadzona jest przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Oferuje:
- oferty pracy dla osób z niepełnosprawnościami
- pomoc dla poszukujących pracy
- pomoc dla pracodawców
Usługi są nieodpłatne.
Na stronie znajduje się 5 ofert pracy.
7. Lento i Nuzle
To dwaj najwięksi bezpłatni ogłoszeniodawcy w Internecie w Polsce
Na stronie Lento znajduje się blisko 80 000 ogłoszeń o pracę, w tym 2 800 z wymogiem orzeczenia, część przekazywana przez kandydatów.
Na stronie Nuzle jest 1 719 ofert pracy wymagających orzeczenia. Umieszczanie ogłoszeń jest bezpłatne.
8. Facebook
Grupy tematyczne związane z zatrudnianiem osób niepełnoprawnych:
- Niepełnosprawni – szukasz pracy /dam pracę | Facebook, 2,5 tys. członków
- SPRAWNI – NIEPEŁNOSPRAWNI POSZUKIWACZE PRACY | Facebook, 4,4 tys. członków
- Niepełnosprawni praca | Facebook, 6,1 tys. członków
- Praca zdalna – oferty pracy w domu | Facebook, 44 tys. członków
- GO ON – oferty pracy i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, 663 członków
oraz wszystkie grupy skupione przy miastach wojewódzkich takich jak Warszawa i okolice, Łódź, Trójmiasto, Kraków itp.
Ponadto oferty pracy znajdują się bezpośrednio ze stronach firm (w ten sposób rekrutują duże sieci, np. hoteli, supermarketów; także McDonald’s) oraz na stronie Centralna Baza Ofert Pracy.
Oferty pracy zamieszczane są również na płatnych portalach pracy: OLX (obecnie na stronie znajduje się 1 400 ogłoszeń z wymogiem orzeczenia) i Pracuj.pl (obecnie jest tam 333 ofert pracy wymagających orzeczenia).