Badanie trudności napotykanych przez osoby z niepełnosprawnością w placówkach handlowych

Kobieta na wózku w płacówce handlowej. Ujęcie pokazane z tyłu.

Rozpoczynamy badanie ankietowe dotyczące utrudnień, jakie osoby z niepełnosprawnością napotykają podczas zakupów w stacjonarnych samoobsługowych placówkach handlowych, takich jak supermarkety, galerie i inne sklepy wielkopowierzchniowe.

Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę, że dla osób z niepełnosprawnością zwykłe zakupy mogą oznaczać barierę nie do pokonania. Byłoby wielkim sukcesem, gdyby nasza akcja dotarła do osób decydujących o rozwiązaniach przyjaznych dla OzN w obiektach handlowych. Odwiedzają je nie tylko klienci, dla których zakupy są proste i przyjemne, ale też tacy, którzy ze względu na swoje dysfunkcje zdrowotne napotykają na wiele przeszkód.

„Promujemy szeroko rozumianą dostępność. Współpracujemy z sektorem publicznym, który w myśl ustawy jest zobowiązany do usuwania barier cyfrowych czy architektonicznych. Nie poprzestajemy tylko na tym, ale idziemy dalej. Chcemy pomagać podmiotom komercyjnym we wdrażaniu zasad dostępności i promować politykę CSR. Osoby z niepełnosprawnością powinny mieć swobodny dostęp wszędzie tam, gdzie każdy inny obywatel. Wszyscy jesteśmy równi” – podkreśla Andrzej Gancarski, prezes Fundacji Biznes Bez Barier.

Zapraszamy do udziału w badaniu i wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety.